Historia sekcji bokserskiej w latach 2001 – 2021

Kontynuatorem tradycji bokserskich Antoniego Taciaka, Floriana Łuszczewskiego i innych działaczy jest dynamiczny działacz i trener Krzysztof Lewandowski, który zaczął się angażować w życie sekcji bokserskiej w naszym mieście po śmierci wieloletniego działacza i trenera – F. Łuszczewskiego. (02.01.1933 – 16.04.2008 )
Aby przedstawić ostatni dwudziestoletni okres szkolenia należy cofnąć się nieco wstecz, do lat wcześniejszych aby wspomnieć wszystkich trenerów, którzy na przestrzeni ćwierćwiecza angażowali się w szkolenie Śremskich pięściarzy. W latach 1999 – 2005 – kiedy trenerem był Florian Łuszczewski wspierał go Andrzej Hyży, w latach 1998 – 2008, pomagał również Tomasz Kasprowicz, początkowo jako asystent, a następnie jako trener prowadził zajęcia z przerwami do roku 2008, Tomek wcześniej był wieloletnim zawodnikiem Śremskiej Warty. W latach 2009 – 2010, kiedy kierownictwo nad sekcją na kilka lat przejął Paweł Norek sekcję prowadził Wojciech Wiśniewski oraz wspierał go Ireneusz Borowczyk. Na początku 2010 – trenerem prowadzącym przy wsparciu Poznańskiego Klubu Bokserskiego został Krzysztof Chudecki, asystentem trenera natomiast Krzysztof Lewandowski, który do dziś prowadzi oraz odpowiada za działania Śremskiej Sekcji Boksu i kontynuuje jej bogatą tradycję.

W latach 2001 – 2010 – do wyróżniających się zawodników należeli Paweł i Piotr Chwiłkowscy, Sławomir Majsner, Marek Skorczyk, Marcin i Michał Szweda, Karol Kasztelan oraz wspomniani wcześniej bracia Krzysztof i Michał Chudecy, którzy bezwzględnie zapisali się w historii Polskiego Boksu i z powodzeniem kontynuowali swoje kariery początkowo w boksie amatorskim w Poznańskim Klubie Bokserskim pod okiem trenera Zdzisława Nowaka zdobywając wiele tytułów Mistrzowskich oraz reprezentując kraj w Kadrze Narodowej na wielu turniejach zagranicznych. Bracia Chudeccy z powodzeniem w późniejszym okresie prowadzili swoje kariery w boksie zawodowym, do dziś związani z pięściarstwem prowadzą swoje kluby bokserskie – Krzysztof w Poznaniu, natomiast Michał w Zielonej Górze.

W latach 2010 – 2020 – do wyróżniających się zawodników należeli Adrian Dzierżawczyk, Robert Pawlak Patryk Klupś, Wiktor Borysewicz, Marcin Nawrot, Jakub Sarnowski, Piotr Lewandowski, Maksymilian Szymański oraz Kamil Sieradzki.
Do kadry szkoleniowej w 2017 roku dołączył były zawodnik, młody i utalentowany Patryk Klupś, który zaczął wspierać sekcję w roli szkoleniowca bardzo szybko bo już po szkole średniej i do dziś wnosi do klubu bardzo dużo pozytywnej energii oraz odpowiedzialny jest głównie za elementy szkolenia młodzieży.
W roku 2019 sekcja bokserska przeniosła się ze szkoły podstawowej nr.6 im. Braci Barskich gdzie trenowała swoich podopiecznych nieprzerwanie od 2001 do obiektu sportowego ŚREMSKI SPORT przy ulicy Staszica 1a, gdzie przy współpracy z Gminą Śrem powstała profesjonalna sala do sportów walki. Tam również nastąpiły spore zmiany organizacyjne. Trenująca dotychczas w jednej grupie drużyna podzielona została na 4 grupy treningowe z podziałem na kategorii wiekowe i od tego czasu zaczął się nowy etap w szkoleniu bokserskim młodzieży w Śremie.

Jeżeli chodzi o znaczące sukcesy sportowe w ostatnich latach jest ich niewiele, zawodnicy startują oczywiście w zawodach wygrywając walki oraz zdobywając tytuły mistrzów Okręgu Poznańskiego, klub z powodzeniem organizuje gale boksu amatorskiego, lecz z uwagi na pojawiające się problemy kadrowe oraz niewystarczające finansowanie, działania sportowe sekcji ograniczają się głównie do Okręgu Wielkopolskiego. Mimo to wspomnieć należy na pewno o dwóch znaczących tytułach z ostatnich lat – Kamil Sieradzki w VI Mistrzostwami Polski Młodzików im. Pawła Szydły w Tarnowie Podgórnym w dniach 11 – 15 października 2017r. zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w kategorii 46 kg, oraz Maks Szymański wicemistrz Polski Kadetów z 2018 roku. Tytuł zdobył w dniu 3 czerwca w Koninie w kategorii 64 kg.

Zgodnie z informacjami z końca 2020 roku sekcja bokserska ŚKS Warta, za zgodą zarządu przystąpiła w roku 2021 do formalnego odłączenia od klubu i stworzenia nowego, niezależnego – Śremskiego Klubu Bokserskiego “Warta”. Dokładnie w dniu 04.02.2021 odbyło się zebranie założycielskie nowego w naszym mieście Stowarzyszenia Sportowego na którym ustalono iż nowy klub zatrzymuje dotychczasowe barwy oraz prawa do historii sekcji i nadal współpracował będzie z władzami ŚKS Warta lecz na nowych zasadach.
Śremscy bokserzy nadal będą Warciarzami natomiast w innej formie co znacznie wpłynie na rozwój pięściarstwa w naszym mieście! Trenerem prowadzącym nieprzerwanie jest Krzysztof Lewandowski, wspierają go Patryk Klupś, a od niedawana Paweł Chwiłkowski.